Categoriesمقالات

ویدیو پرژکتور جیبی

ویدیو پرژکتور جیبی

ویدیو پروژکتور جیبی

ویدیو پرژکتور جیبی ، این روزها استفاده از ویدیو پروژکتور به امری رایج تبدیل شده است.

 ویدیو پروژکتورها در انواع مختلفی ساخته می شوند 

تا در هر محیطی با توجه به اهداف مورد نظر از مدل مناسب استفاده شود.

 یکی از پر کاربردترین نوع این دستگاه ها، ویدیو پروژکتور جیبی است که به راحتی قابل جابجایی می باشد.

 در این مطلب این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم

 پس اگر می خواهید در این باره اطلاعات بیشتری به دست آورید با ما همراه باشید.

ویدیو پروژکتور چیست ؟

ویدیو پروژکتور نوعی دوربین معکوس است که به جای دریافت نور، آن را از طریق لنز به بیرون می فرستد. به بیان ساده تر ویدیو پروژکتور تمامی تصاویر، اطلاعات شبکه ای و کامپیوتری، ویدیوها و سایر موارد را از کامپیوتر، ویدیو، دوربین و تلویزیون دریافت می کند و سپس سیگنال های دریافتی را با بزرگنمایی مشخص شده بر روی یک صفحه مخصوص، نمایش می دهد. بدین شکل می توان اطلاعات را در سریع ترین زمان ممکن به طیف گسترده تری نشان داد.

معرفی ویدیو پروژکتور جیبی

ویدیو پروژکتور جیبی نوعی گجت قابل حمل است و به آسانی می توان آن را جابجا نمود. اندازه این پروژکتورها مانند نمونه های دیگر نیست و معمولا در حد و اندازه موبایل می باشد. در واقع همانطور که از اسم این دستگاه ها معلوم است کوچک بودن این پروژکتور از بارزترین ویژگی های آن می باشد. البته کوچک بودن این ویدیو پروژکتورها به معنای کوچک بودن اندازه تصویر نمایشش داده شده نیست بلکه تصویر نمایش داده شده در ابعاد مناسبی ارائه می شود. این پروژکتورها از کیفیت تصویر خوبی برخوردار هستند و به همین دلیل محبوب و پرطرفدار می باشند.

مزایا و معایب ویدیو پروژکتور جیبی

هر دستگاهی از مزایا و معایبی برخوردار است و تعیین این موارد سبب انتخاب و یا عدم انتخاب آن می شود. پروژکتور جیبی نیز مزایا و معایبی دارد که باید به آن توجه کنید. مصرف برق این پروژکتورها بسیار کم است و شما نباید نگران پرداخت هزینه های مربوط به آن باشید. زمانی که تصویر پروژکتور تیره می شود، میزان برق مصرفی بیش از پیش کاهش پیدا می کند. از دیگر مزایای این دستگاه کاربردی ابعاد و اندازه آن است. بدین شکل دیگر مشکلی در حمل و نقل دستگاه نخواهید داشت. بیشتر مدل های این دستگاه ها در حالت فوکوس بوده و دیگر نیازی به تنظیم فوکوس نمی باشد. اگر بخواهیم معایب این دستگاه را معرفی کنیم باید به قیمت زیاد قطعات و لامپ آن اشاره کنیم. بالا بودن قیمت قطعات ممکن است در زمان انجام تعمیرات شما را متحمل هزینه ها بسیاری کند. در صفحات استاتیک تصاویر به صورت نقطه نقطه سیاه دیده می شود و همین موضوع ممکن است کمی آزاردهنده باشد. روشنایی ویدیو پروژکتور جیبی نسبت به پروژکتورهای بزرگ، کمتر است اما برای نمایش زنده اطلاعات قابل قبول می باشد.

انواع ویدیو پروژکتور جیبی از نظر عملکرد

انواع پروژکتور جیبی از نظر عملکرد به ۴ دسته تقسیم می شوند. پروژکتورهای stand alone، USB، مدیا پلیر و جاسازی شده این ۴ مدل می باشند که در این بخش هر کدام را به طور مختصر معرفی می کنیم.

۱- ویدیو پروژکتور stand alone

این پروژکتور به وسیله یک کابل اطلاعات را دریافت می کند و سیگنال ویدیو را از دیگر دستگاه ها می گیرد. کابل ورودی می تواند از نوع USB، A/V و سایر موارد باشد و از این نظر هیچ محدودیتی وجود ندارد.

۲- ویدیو پروژکتور USB

این نوع پروزکتور نیز شبیه به پروژکتور stand alone عمل می کند اما تمام منابع یعنی منبع برق و اطلاعات به وسیله کابل USB انتقال پیدا می کند. این پروژکتورها کوچک ترین مدل ویدیو پروژکتور جیبی هستند که به وسیله باطری کار نمی کنند.

۳- ویدیو پروژکتور مدیا پلیر

این پروژکتور دارای حافظه داخلی است و یا با نصب کارت حافظه خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد این دستگاه بدین صورت است که تمامی اطلاعات، عکس، ویدیو و فایل ها را به طور مستقیم از حافظه داخلی و یا خارجی پخش می کند. پروژکتور مدیا پلیر فواید بسیاری دارد و به همین دلیل پرطرفدار است. یکی از معایب این دستگاه عدم پشتیبانی از بعضی فرمت ها می باشد.

۴- ویدیو پروژکتور جاسازی شده

در این مدل پروژکتور تمامی آپشن های یک پروژکتور در دستگاه دیگری قرار دارد. به زبان ساده تر می توان گفت که می توان از دستگاه مورد نظر به عنوان پروژکتور نیز استفاده کرد اما این از کارکردهای اصلی آن نمی باشد. برای مثال می توان به پروژکتور جاسازی شده در لپ تاپ، تبلت، دوربین و موبایل اشاره نمود.

نحوه عملکرد ویدیو پروژکتور جیبی

ویدیو پروژکتور جیبی با توجه به مدل خود دارای عملکرد خاصی است. DLP، LCOS و LBS سه نوع دسته بندی برای پروژکتورها می باشند و تمامی پروژکتورهای موجود در بازار در یکی از این دسته بندی ها قرار می گیرند. پروژکتور DLP که به عنوان پردازش دیجیتالی نور نیز شناخته می شود از آینه های کوچک برای انتقال رشته های نوذی استفاده می نماید. در نوع LCOS کریستال مایع میزان نور دریافتی از هر پیکسل را کنترل می کند. در مدل LBS نیز هر پیکسل با پرتو لیزر رنگبندی شده و ترکیب نور این لیزرها به وسیله آینه انجام می گردد.

کلام پایانی

امروزه استفاده از پروژکتور جیبی به امری رایج تبدیل شده زیرا می توان در هر لحظه اطلاعات، تصاویر و ویدیوها را به صورت زنده بر روی صفحه نمایش ارائه نمود. پروژکتور جیبی انواع و اقسام مختلفی دارد و باید پس از بررسی نمونه مناسب خود را خریداری نمایید. ویدیو پروژکتور جیبی به راحتی قابل حمل بوده و میزان مصرف انرژی آن پایین است. پس می توانید از این وسیله برای نمایش اطلاعات خود بهره ببرید‌.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *