دسته بندی نشده

دوربین مداربسته آنالوگ یا دیجیتال، کدام بهتر است؟

دوربین مداربسته آنالوگ یا دیجیتال

دوربین مداربسته آنالوگ یا دیجیتال؟ مهمترین تفاوت در دوربین مدار بسته آنالوگ و دیجیتال این است که تصاویر تولید شده فرمت متفاوتی دارند. در ادامه به بررسی مقایسه دوربین آنالوگ و دیجیتال پرداخته ایم و به شما می گوییم که کدام دوربین مدار بسته بهتر است تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

2 تا از اصلی ترین تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

در مقایسه دوربین های مدار بسته آنالوگ و دیجیتال می توان گفت که کابل کوآکسیال که به کابل آنتن شباهت دارد، تصاویر آنالوگ را انتقال می دهد.

1. نمایش تصاویر

تصاویری که توسط دوربین های دیجیتال تولید می شود، به صورت فرمت دیجیتال است. برخی از انواع دوربین های دیجیتال نیز می توانند تصاویر را به صورت بیسیم انتقال دهند. تصاویر دیجیتال در دوربین های دیجیتال از طریق سیستم های بیسیم و کابل شبکه (Ethernet) انتقال می یابد.

2. تفاوت در انتقال داده

در دوربین های آنالوگ برای تبدیل فرمت آنالوگ به دیجیتال، تصاویر را به یک دستگاه ضبط دیجیتال (DVR) ارسال می کنند، این دستگاه ویدئو را دریافت کرده و از آنالوگ به دیجیتال تبدیل و ذخیره می کند. درصورتی که دوربین های دیجیتال تصاویر به صورت دیجیتال به دستگاه NVR داده می شود.

دوربین مداربسته دیجیتال چیست؟

دوربین مداربسته دیجیتال چیست و فرق آن با دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین مداربسته دیجیتال، نوع جدیدی از دوربین‌های مداربسته است که برای انتقال تصاویر از سیگنال‌های دیجیتال استفاده می‌کند. این امر باعث می‌شود که تصاویر با کیفیت و وضوح بسیار بالاتری نسبت به دوربین‌های آنالوگ ارائه شوند. دوربین‌های مداربسته دیجیتال به نام دوربین‌های HD (High Definition) نیز شناخته می‌شوند. برخی از کاربرد های دوربین مداربسته دیجیتال در منازل و ادارات، مکان های عمومی و صنعتی، ادارات و سازمان ها می باشد.

مزایای دوربین مدار بسته دیجیتال

1. کیفیت دوربین های دیجیتال بیشتر است.

اولین و مهمترین مزیت دوربین های دیجیتال، وضوح و کیفیت تصاویر ضبط شده می باشد. کیفیت دوربین های آنالوگ به هیچ وجه در حد کیفیت دوربین های دیجیتال نمی باشد. دوربین های دیجیتال با کیفیت 1 MP حدودا سه برابر بیشتر از دوربین آنالوگ است.

این تفاوت ممکن است در محیط عادی حائز اهمیت نباشد. اما اگر قرار باشد جزئیاتی مانند مارک، پلاک و یا لیبل ها بررسی شود، فقط یک دوربین دیجیتال با زوم مناسب قابلیت به تصویر کشیدن جزئیات را دارد و دوربین های آنالوگ عملا کارایی ندارند.

2. ارسال تصویر به صورت بیسیم توسط دوربین دیجیتال

یکی دیگر از مزیت های دوربین های دیجیال، عدم نیاز به سیم کشی است. دوربین های دیجیتال فقط با اتصال به یک سوئیچ و یا شبکه ی بیسم می توانند سیگنال ها را به NVR انتقال دهند. این بدین معناست که کاربر بدون آنکه نگران فاصله بین دوربین تحت شبکه و دستگاه مرکزی NVR باشد، می تواند تعداد بیشتری از دوربین ها را نصب کند. برای درخواست نصب دوربین مداربسته با کارشناسان مجموعه جهان ارتباط امید در تماس باشید.

همچنین برخی از دوربین های دیجیتال مانند دوربین بیسیم اتاق کودک، مدل بیسیم هستند و تصاویر را به صورت بیسیم انتقال می دهد و از راه دور قابل کنترل هستند.

3. امنیت بالای دوربین های دیجیتال

برای مقایسه دوربین مدار بسته آنالوگ با دیجیتال باید امنیت آن را نیز مورد بررسی قرار داد.انتقال داده به صورت امن نیز، یکی دیگر از مزیت های دوربین های دیجیتال است. دوربین های آنالوگ سیگنال هایی ارسال می کنند که دیگر دستگاه های آنالوگ نیز آن ها را تولید می کنند و همین امر موجب اختلال و بهم ریختگی تصاویر نمایش داده شده در مانیتور می شود. اما در بیشتر دوربین های دیجیتال سیستم رمزنگاری داخلی مانع  از دسترسی غیر مجاز به ویدئو های دوربین می شود. همچنین از داده ها می توان بکاپ گیری کرد تا در صورت بروز خطا، اطلاعات بازیابی شوند.

4. پوشش بیشتر

قابلیت پوشش ناحیه ی بیشتر توسط دوربین های دیجیتال، یکی از تفاوت های میان دوربین آنالوگ و دیجیتال است. پوشش دهی دوربین های دیجیتال سه برابر بیشتر از دوربین های آنالوگ می باشد. دوربین های دیجیتال می توانند بدون تار شدن، تصویر را زوم کند. این امر موجب می شود که به نصب دوربین های متعدد آنالوگ برای پوشش تمام فضا، نیازی نباشد.

5. دسترسی ریموت

یکی از مزیت های دوربین های دیجیتال این است که، قابل کنترل و دسترسی از هر نقطه ای می باشد. برای اینکار فقط کافی است که این دوربین به اینترنت متصل باشد. قابل دسترس بودن از راه دور یکی از مهمترین ویژگی های دوربین های امنیتی می باشد. در این دوربین ها می توان از طریق اینترنت پوزیشن دوربین ها را نیز تغییر داد.

6. آنالیز تصاویر در دوربین دیجیتال

دوربین های دیجیتال دارای قابلیت آنالیز داده ها و تصاویر است. دوربین های دیجیتال می توانند حرکات غیر طبیعی را در تصویر پرچم گذاری کنند و برای نگهبان یک پیغام هشدار ارسال می کنند. علاوه بر آن می توانند فعالیت های یک ناحیه ی مشخص از منطقه ی تحت پوشش را به شکلی خاص مورد آنالیز قرار دهند.

معایب استفاده از دوربین های دیجیتال

 • هزینه ی دوربین های دیجیتال و تحت شبکه از دوربین های آنالوگ بالاتر است.
 • ممکن است مسائل حریم شخصی ایجاد شود.
 • راه اندازی دوربین های تحت شبکه می تواند پیچیده‌تر باشد.

دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟

دوربین مداربسته آنالوگ یا دوربین مداربسته دیجیتال

دوربین مداربسته آنالوگ، که از قدیمی ترین نوع دوربین های مدار بسته به شمار می روند، به جای استفاده از سیگنال‌های دیجیتال 0 و 1، تصاویر را با استفاده از امواج آنالوگ ارسال می‌کند. بیشترین کاربرد این نوع دوربین در سیستم‌های امنیتی خانگی و مشاغل کوچک و محیط‌های با پهنای باند محدود است.

مزایای استفاده از دوربین های آنالوگ

 • قیمت و هزینه ی دوربین های آنالوگ به نسبت دوربین های دیجیتال کمتر است.
 • برای عملیات های کوچک و فضاهای نظارتی کوچک مناسب است.
 • فناوری دوربین آنالوگ با قابلیت وضوح بالا بهتر می شود.

معایب استفاده از دوربین های آنالوگ

 • امکان اجرای چند دوربین بر روی یک کابل وجود ندارد زیرا دوربین های آنالوگ هر کدام به منبع تغذیه جداگانه نیاز دارند.
 • این دوربین ها برای کار کردن به چند کابل نیاز دارند.
 • دور بودن دوربین از DVR باعث ایجادنویزهای الکتریکی و اتصال بی کیفیت و تداخل تصاویر و سیگنال ها می شود.
 • در دوربین های آنالوگ، قابلیت زوم دیجیتالی وجود ندارد.
 • پوشش دوربین های انالوگ به نسبت دوربین های دیجیتال کمتر است.

دوربین مداربسته آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

با توجه به تمامی مواردی که گفته شد، خرید دوربین مداربسته دیجیتال به علت کیفیت تصویر برداری بالاتر به شما پیشنهاد می شود. اما اگر برای شما هزینه اهمیت دارد، بهتر است از دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده کنید.

جهان ارتباط امید بهترین مجموعه برای خرید انواع دوربین مداربسته

در این مقاله از سایت جهان ارتباط امید، ما فرق دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال را به شما معرفی کردیم و دریافتیم که دوربین های دیجیتال در مقایسه با دوربین های آنالوگ از کیفیت بالاتری برخوردار است. شما می توانید انواع دوربین مداربسته، پرژکتور و تجهیزات مخابراتی و سیستم امنیتی را از مجموعه جهان ارتباط امید تهیه کنیدو برای تعمیر ویدئو پروژکتور یا دوربین و دزدگیر اماکن از این مجموعه کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *