مقالات

چگونه دوربین مداربسته مخفی را پیدا کنیم؟

پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی

مخفی کردن دوربین‌ های مداربسته در برخی از مناطق خانه شما یا اتاق هتل‌ها و… تجاوز به حریم خصوصی است‌ و از نظر قانونی جرم محسوب می‌شود. حال چگونه دوربین مداربسته مخفی را پیدا کنیم؟ برای پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی، روش‌های متعددی وجود دارد که در این مطلب به صورت کامل به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

۷ روش برای پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی

ما در ادامه به این سؤال که چگونه دوربین مخفی را پیدا کنیم؟ پاسخ جامعی داده ایم و بهترین روش پیدا کردن دوربین مخفی را در اختیارتان قرار داده ایم.

1. پیدا کردن دوربین مداربسته با گوشی اندروید یا آیفون

به سه روش می‌توان با تلفن همراه دوربین مداربسته مخفی را پیدا کرد:

 • برقراری تماس
 • استفاده از نرم‌افزار دوربین یاب
 • نحوه تشخیص دوربین مخفی با گوشی

نحوه تشخیص دوربین مخفی با برقراری تماس تلفنی:

با فردی تماس بگیرید و در حین تماس در محیط قدم بزنید و کیفیت صدا را بررسی کنید. اگر دوربین مخفی در محیط وجود داشته باشد باعث ایجاد نویز در تماس تلفنی می‌شود‌. زیرا دوربین‌های مداربسته از امواج رادیویی برای انتقال داده‌های خود استفاده می‌کنند. البته باید بگوییم که این روش تضمینی نیست، چون همه دوربین‌ها باعث ایجاد تداخل در تماس تلفنی نمی‌شوند. همچنین ممکن است تداخل به دلایل دیگر رخ داده باشد.

استفاده از نرم‌افزار دوربین‌یاب:

برای پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی می‌توانید از اپلیکیشن‌های تشخیص دهنده دوربین مداربسته، استفاده کنید. در ادامه برخی از بهترین اپلیکیشن تشخیص دوربین مخفی که برای اندروید طراحی شده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم.

 • Glint Finder – Camera Detector

⬇️ Download the Glint Finder – Camera Detector  ⬇️

 • Spy hidden camera detector

⬇️ Download the Spy hidden camera detector  ⬇️

 • Radarbot: Speed Camera Detector & Speedometer

⬇️ Download the Radarbot: Speed Camera Detector & Speedometer ⬇️

 • Detectify – Detect Hidden Devices

⬇️ Download the Detectify – Detect Hidden Devices ⬇️

 • Hidden Camera Detector

⬇️ Download the Hidden Camera Detector ⬇️

ردیابی دوربین مداربسته مخفی با استفاده از دوربین گوشی هوشمند:

اکثر دوربین‌های تحت شبکه برای دید در شب از امواج مادون قرمز استفاده می‌کنند. با اینکه امواج مادون قرمز با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند ولی با استفاده از گوشی می‌توانید این اشعه‌ها را پیدا کنید. برای این کار فقط کافیست کل چراغ‌های مکانی که می‌خواهید در آن به دنبال دوربین‌های مخفی بگردید را خاموش کنید سپس دوربین گوشی خود را در محیط بچرخانید اگر نقاط قرمز رنگی روی صحنه گوشی ظاهر شد نشان از وجود مادون قرمز است‌.

2. محیط را با دقت بررسی کنید

محیط را با دقت بررسی کنید ا دوربین مدار بسته را پیدا کنید-

یکی از ساده‌ترین راههای تشخیص دوربین مخفی در منزل، بررسی دقیق محیط اطراف است. بعضی‌اوقات دوربین مداربسته خیلی ناشیانه جاسازی شده ند و شما به راحتی می‌توانید آن را ردیابی کنید.

بررسی های فعلی نشان می دهد که رایج ترین مکان‌هایی که امکان جاسازی دوربین مداربسته درون آن وجود دارد شامل موارد زیر است:

 • جعبه تلویزیون دیجیتال
 • پریز‌های دیوار
 • نگه دارنده سشوار
 • ساعت دیواری ساده یا زنگ دار
 • قلاب لباس
 • خوکار
 • جعبه‌های دستمال کاغذی
 • کوسن‌های نیمکت، روی میز و قفسه‌ها
 • کیس‌های DVD
 • لامپ‌های گدازه
 • آشکار ساز‌های دود
 • کتاب
 • دکوراسیون دیوار
 • پریز‌های برق
 • گیاهان رو میزی

همچنین اگر به دنبال دوربین مدار بسته در فضای باز هستید این مکان‌ها را بررسی کنید:

 • گیاهان آپارتمانی
 • سوراخ روی درها
 • پشت بام خانه
 • زنگ در بیرون از خانه شما

مشاهده برخی تجهیزات مانند چراغ، لنز، کابل‌ها و یا پریز برق و آداپتور می‌تواند نشانه وجود دوربین مداربسته در محیط باشد.  در صورت مشاهده آن‌ها را از برق بکشید.

همزمان که در حال وارسی محیط هستید به دقت به صداها گوش کنید. بعضی از دوربین‌های مداربسته که قابلیت تشخیص حرکت دارند، در صورت وقوع فعالیت صدای وز وز نارسا می‌دهند.

3. اسکن شبکه از روش‌های تشخیص دوربین مخفی با گوشی

اکثر دوربین‌های مخفی بی‌سیم به وای‌فای متصل هستند تا بتوان از راه دور به آن‌ها دسترسی داشت و تصاویر زنده را مشاهده نمود. شما برای پیدا کردن دوربین مخفی می‌توانید دستگا‌های متصل به مودم را بررسی کنید و ببینید مورد مشکوکی وجود دارد یا خیر.

 • اگر در خانه خود هستید، می‌توانید به حساب سرپرست روی مودم وارد شوید و دستگاه‌هایی را که به همان Wi-Fi متصل هستند، پیدا کنید. اگر دستگاه مشکوکی به شبکه متصل بود آن را از شبکه خود حذف کنید.
 • اگر در هتل یا اقامتگاه هستید به شما رمز عبور وای فای داده می‌شود که شما به وسیله آن و با بهره‌گیری از اپلیکیشن Fingمی‌توانید تمام دستگاه‌‌های متصل به شبکه وای فای را پیدا کنید.

برای ساده‌تر شدن فرآیند پیداکردن دوربین مخفی، تمام دستگاه‌های متصل به شبکه غیر از گوشی که اپلیکیشن fing روی آن نصب شده است را قطع کنید. سپس به شبکه متصل شوید و اپلیکیشن fing را باز کنید.

در اندروید روی دکمه رفرش که در بالا سمت راست است ضربه بزنید تا فرآیند اسکن شبکه آغاز شود. در نسخه آیفون این کار به طور خودکار انجام می‌شود.

اکنون به فهرست  موجود نگاه کنید و به دنبال عبارت IP Camera یا نام‌های (مانند Nest ، Arlo یا Wyze) بگردید.

اگر یک دستگاه مشکوک در شبکه پیدا کردید ip آن را یادداشت نموده و در مرحله بعدی پورت‌های باز آن را اسکن کنید. برای این کار در بخش پایینی اپلیکیشن روی گزینه Networkضربه بزنید و بعد گزینه Find Open Ports را انتخاب کنید.

در این صفحه و در قسمت مربوطه ip را وارد کنید و روی دکمه Find Open Ports ضربه بزنید.

این لیست نشان می‌دهد چه پورت‌هایی باز هستند و از چه خدماتی استفاده می‌کنند. بهتر است به پروتکل‌های RTSP و RTMP توجه نمایید چون این موارد برای پخش ویدئو رایج هستند.

 برای بررسی سرویس‌های مبتنی بر HTTP یا HTTPS هم می‌توانید از مرورگر استفاده کنید که ممکن است پخش ویدیو را نشان دهد. فقط کافی است در مرورگر آی پی علامت دو نقطه و سپس عدد پورت را وارد کنید. (یعنی 192.168.0.15:80)

4. بررسی آینه های موجود در محیط

یکی از مکان‌های رایج برای مخفی کردن دوربین مداربسته آینه است. برای تشخیص اینکه دوربین پشت آینه جاسازی شده یانه. انگشت خود را روی آینه قرار دهید. اگر بین انگشتتان و تصویر داخل آینه فاصله وجود داشت آن آینه یک آینه معمولی است در غیر این صورت احتمال دارد پشت آینه دوربین مخفی قرار گرفته باشد.

5. بررسی حفره‌ی کلید درها یا اشیاء غیرعادی

بررسی آینه های موجود در محیط برای پیدا کردن دوربین مخفی-

برای پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی تمام حفره‌ها، سوراخ‌های کوچک یا اشیا غیر عادی که می‌تواند لنز دوربین در آن پنهان شده باشد را بررسی کنید.

6. پیدا کردن دوربین مداربسته با چراغ قوه

یکی دیگر از راه های تشخیص دوربین مداربسته مخفی استفاده از چراغ قوه است. برای این کار لازم است تمام چراغ‌ها را خاموش کنید و پرده‌ها را بکشید و سپس چراغ قوه را روشن کنید. محیط را با نور چراغ قوه بررسی کنید. در صورت مشاهده انعکاس به وجود دوربین مداربسته شک کنید. زیرا نور چراغ قوه با برخورد به دوربین مداربسته انعکاس پیدا می‌کند. این روش را با فلش گوشی هم می‌توان انجام داد.

7. استفاده از ردیاب جهت پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی

اگر با انجام راهکارهای بالا موفق به پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی نشدید می‌توانید از دستگاه‌های ردیاب دوربین مداربسته استفاده کنید. در بازار دو نوع ردیاب‌های دوربین وجود دارد یک نوع از آن‌ها بر اساس سیگنال RF کار می‌کنند و قادر به ردیابی همه دوربین‌ها نیستند ولی خوشبختانه استفاده از دوربین‌های rfبه دلیل ارزانی قیمت رایج تر از سایر دوربین‌هاست. نوع دوم علاوه بر دریافت سیگنال RF قادر به تشخیص لنز و نوع آن نیز هستند.

جهان ارتباط امید

ما در این مطلب به این سؤال که چطور دوربین مخفی را پیدا کنیم پاسخ داده ایم و نرم افزار دوربین یاب اندروید و هفت روشی که بتوانید دوربین مدار بسته را پیدا کنید به صورت جامع توضیح دادیم تا بتوانید حریم خصوصی خود را حفظ کنید. پیدا کردن نصاب دوربین مداربسته که مورد اعتماد باشد، کار آسانی نیست. به شما پیشنهاد می کنیم از نصاب های حرفه ای مجموعه جهان ارتباط امید در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *